top of page

Naczyniaki są trudne w leczeniu, ale można je usunąć lub zniwelować

Zaktualizowano: 7 paź 2023


Naczyniak to niezłośliwy nowotwór, który powstaje w wyniku nieprawidłowego rozrostu naczyń krwionośnych, a konkretniej - komórek wyściełających ich ściany. Naczyniaki dość często pojawiają się u niemowląt i w większości przypadków nie wymagają leczenia. Zwykle zanikają one samoistnie przed ukończeniem 10-12-go roku życia. Niektóre rodzaje naczyniaków - nie leczone, mogą towarzyszyć pacjentom przez całe życie.

Naczyniaki są zazwyczaj niegroźne dla zdrowia, ale mogą wyglądać nieestetycznie, a co za tym idzie - powodować kompleksy i zaniżać samoocenę. Dlatego warto zgłosić się do specjalistów i dowiedzieć się, jak skutecznie i bezpiecznie go usunąć.

Powierzchownie położone naczyniaki usuwa się z wykorzystaniem najnowocześniejszych, mało inwazyjnych i bezpiecznych dla pacjenta technologii. Jedną z metod jest użycie odpowiednio dobranego rodzaju lasera, który emituje energię wchłanianą przez znajdujący się w czerwonych krwinkach barwnik. Pod wpływem ciepła ze ścianek rozrośniętych naczyń wyparowuje woda, z biegiem czasu sieć naczynek naczyniaka zapada się i są one wchłaniane przez organizm. Czasem leczenie naczyniaków skóry laserem jest bardziej efektowne, gdy można przed nim wykonać zabieg skleroterapii.


Niektóre naczyniaki pojawiają się z wiekiem, nazywane są również punktami lub naczyniakami rubinowymi. Zazwyczaj pojawiają się około 30-40 roku życia, a ich liczba na całym ciele wzrasta wraz z wiekiem. Mają średnicę od jednego do kilku milimetrów i najczęściej są zlokalizowane na tułowiu i kończynach. Zwykle przybierają intensywną rubinową barwę. Nie są bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia, ale warto je usuwać ze względów kosmetycznych. Tutaj także wykorzystywana jest metoda punktowego leczenia naczyniaków rubinowych z użyciem lasera diodowego Spider. Jednorazowy zazwyczaj zabieg pozwala pozbyć się defektu raz na zawsze.


0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Kommentare


bottom of page