top of page
IMG_8980.jpg

LECZENIE NADPOTLIWOŚCI

TOKSYNA BOTULINOWA TYPU A

Toksyna Botulinowa typu A stosowana jest nie tylko do leczenia zmarszczek mimicznych, wynikających ze skurczu mięśni twarzy. W odpowiednich stężeniach botoks może być stosowany także w miejscach, w których występuje wzmożona potliwość ciała. Te miejsca to pachy, dłonie i stopy. 

W razie wątpliwości, przed zabiegiem można wykonać tzw. próbę Minora, która pokazuje dokładnie miejsca, w których wydziela się zwiększona ilość potu, jednak ze względu na często występującą nadwrażliwość na preparaty jodyny - próbę tę wykonuje się obecnie bardzo rzadko, gdyż ilość wstrzyknięć i tak musi zostać wykonana zgodnie z procedurą, aby osiągnąć optymalne efekty.
O tym, że botoks jest całkowicie bezpieczny przy odpowiednim dawkowaniu świadczy jego zastosowanie w innych schorzeniach np. migrena, kurcz powiek. Botulina podawana miejscowo nie działa ogólnie na organizm, pozostaje w miejscu zdeponowania.
Zabieg z użyciem botoksu nie pozostawia dużych śladów. Przejściowo może pojawić się zaczerwienienie lub siniak z powodu wkłucia, który szybko ustępuje. Po kilku dniach odczuwalne są już efekty zabiegu - skóra staje się coraz bardziej sucha, a pacjent odczuwa wyraźną ulgę i nabiera pewności siebie.

Na czym polega zabieg:

Lek podaje się w zastrzyku z użyciem bardzo cienkiej igły w powierzchowne warstwy skóry właściwej w ściśle określonych miejscach. Efektem podania jest zniesienie miejscowej nadpotliwości.

Zabieg nie wymaga znieczulenia.

Uwagi:
Za każdym razem do zabiegu leczenia nadpotliwości botoksem kwalifikuje przeprowadzający go lekarz po dokładnym wywiadzie i badaniu. Zabiegowi mogą być poddane wyłącznie osoby pełnoletnie. Nie można stosować go u kobiet w ciąży, kobiet karmiących oraz u osób z zaburzeniami przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (myastenia gravis), podczas stosowania antybiotyków z grupy aminoglikozydów i streptomycyny,
stosowania leków antykoagulacyjnych, np. aspiryny, uzależnienia od zażywania leków przeciwbólowych lub przeciwgrypowych (w tych przypadkach leki te trzeba odstawić na 2 dni), w zaburzeniach krzepnięcia krwi.
Pacjent zaraz po zabiegu może wrócić do pracy i codziennej aktywności (lunch-time botox).

Ile zabiegów należy wykonać, by uzyskać satysfakcjonujący efekt?
Efekt otrzymujemy po jednym zabiegu.
Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu:
Pełny efekt widoczny jest po około 2 tygodniach i utrzymuje się około 4-6 miesięcy. 

Palenie tytoniu bardzo przyspiesza utratę uzyskanego efektu.
Jak często należy powtarzać zabieg?
Zabieg należy powtarzać w zależności od czasu utrzymywania się satysfakcjonującego efektu.
Zalecenia po zabiegu:
W dniu zabiegu do miejscowego oczyszczenia skóry zaleca się stosowanie Octeniseptu. Po zabiegu należy unikać rozcierania i pocierania skóry w miejscu wkłuć.

FAKTY I MITY O BOTOKSIE


Określenie jad kiełbasiany to potoczna i zarazem historyczna nazwa, która powstała na bazie pojawiających się zatruć pokarmowych wywołanych przez toksynę botulinową typu B występującą w naturze, która tworzy się np. w źle przygotowanych i zakonserwowanych przetworach rybnych i mięsnych, a wywołana jest przez bakterie bytujące w glebie. Nie ma to nic wspólnego ze sterylnym, odpowiednio przygotowanym preparatem, który jest zarejestrowany jako lek i stosowany nie tylko w medycynie estetycznej, ale przede wszystkim w neurologii i okulistyce.

Nieprawdą jest też, że botoks uzależnia, a zaprzestanie jego używania powoduje jeszcze większe zmarszczki lub nasila potliwość ciała. Ten mit powstał w wyniku skojarzenia faktu, że po zaprzestaniu działania efektu botoksu mięśnie i gruczoły potowe wracają do swojej normalnej funkcji, jak przed zabiegiem, i znowu zaczynamy się pocić lub zaczynają się uwidaczniać nasze niechciane zmarszczki, gdy byliśmy odzwyczajeni od tego stanu.

Cena zabiegu wg cennika.

bottom of page