top of page
AdobeStock_169478792.jpeg

USUWANIE BRODAWEK I WŁÓKNIAKÓW

Usuwanie brodawek metodą chirurgicznego wycięcia z możliwością pobrania materiału do badania histo-patologicznego jest podstawowym zabiegiem z zakresu tzw. małej chirurgii.

Jednak wprowadzenie nowoczesnych technologii do chirurgii dało wiele nowych możliwości w zakresie bezpiecznego i bezbolesnego usuwania włókniaków, naczyniaków rubinowych, brodawek łojotokowych i innych znamion skórnych o charakterze łagodnym - bez potrzeby klasycznego wycinania tzw. osełki skóry wokół zmiany i zakładania szwów skórnych. Wprowadzenie lasera daje możliwość uzyskania właściwej hemostazy bez potrzeby używania narzędzi wielorazowego użytku, a tym samym wyklucza możliwość zakażenia chorobami typu WZW B i C, wirusem HIV oraz przenoszenia się brodawek pochodzenia wirusowego (HPV). Samo wycięcie brodawki w celu badania histopatologicznego wykonuje się w znieczuleniu miejscowym z użyciem sprzętu jednorazowego użytku. 

Po zaopatrzeniu loży brodawki następuje naturalne gojenie się tkanek pod opatrunkiem, a powstała w ten sposób niewielka ranka po zabiegu nie wymaga zakładania szwów. 

Zabieg można bezpiecznie wykonać o każdej porze roku w okolicy tułowia i kończyn, jednakże zabiegi na twarzy, szyi i dekolcie powinno się wykonywać w okresie zmniejszonego nasłonecznienia w celu zapobiegania miejscowych przebarwień skóry.

Wyjątek stanowią znamiona i brodawki zlokalizowane na karku, które zaleca się usuwać w okresie nie wymagającym noszenia szalika, golfu czy też innej miejscowo drażniącej skórę odzieży.

Ze względu na bezpieczeństwo narządu wzroku nie usuwamy brodawek zlokalizowanych na powiekach oczu - zabieg w tej okolicy powinien zostać wykonany przez lekarza okulistę.

*Przed zabiegiem wskazana jest konsultacja dermatologiczna z wykonaniem dermatoskopii i oceną zmiany skórnej.

bottom of page