top of page
AdobeStock_184750743.jpeg

USUWANIE ZMARSZCZEK BOTOKSEM

Toksyna Botulinowa typu A stosowana jest do leczenia zmarszczek mimicznych czyli wynikających ze skurczu mięśni twarzy. Działanie botoksu jest odwracalne. Efekt porażenia mięśni utrzymuje się ok. 4-6 miesięcy, okres ten jest indywidualny dla każdego pacjenta, po tym okresie tworzą się nowe połączenia nerwowe i powraca osłabiona funkcja mięśni. Zmarszczka stopniowo powraca, bo mięsień odzyskuje swoją siłę. Najczęściej miejscem poddanym terapii bywa górna część twarzy.

Za każdym razem do zabiegu botoks kwalifikuje przeprowadzający go lekarz po dokładnym wywiadzie i badaniu.

Zabiegowi mogą być poddane wyłącznie osoby pełnoletnie.

Przeciwwskazania do zabiegu:

Botoksu nie można stosować

 • u kobiet w ciąży i kobiet karmiących

 • u osób z zaburzeniami przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (myastenia gravis)

 • podczas stosowania antybiotyków z grupy aminoglikozydów i streptomycyny

 • względne przeciwwskazanie stanowi stosowanie leków antykoagulacyjnych, np. aspiryny, uzależnienie od zażywania leków przeciwbólowych lub przeciwgrypowych (w tych przypadkach leki te trzeba odstawić na 2 dni), w zaburzeniach krzepnięcia krwi.

O tym, że botoks jest całkowicie bezpieczny przy odpowiednim dawkowaniu świadczy jego zastosowanie w innych schorzeniach np. migrena, kurcz powiek. Preparat jest podawany miejscowo i nie działa ogólnie na organizm, pozostaje w miejscu zdeponowania.

Wskazania do zabiegu:
Zabiegi z użyciem botoksu wykonywane są zarówno u kobiet jak i mężczyzn, u których istnieją określone wskazania do zabiegu.

Lek ten podaje się w zastrzyku do mięśnia lub śródskórnie. Efektem podania jest wygładzenie zmarszczki lub skóry w okolicy wstrzyknięcia.
Botox może być stosowany w miejscach, w których za powstawanie zmarszczek odpowiada nadmierna aktywność mięśni.

Te miejsca to:

 • zmarszczka pionowa gładzizny na czole nazywana lwią zmarszczką

 • zmarszczki poziome czoła

 • zmarszczki zlokalizowane wokół oczu tzw. kurze łapki

 • zmarszczki powieki dolnej

 • zmarszczki grzbietu nosa czyli królicze

 • zmarszczki promieniste dookoła ust nazywane zmarszczkami palacza

 • pobruzdowania brody tzw. „broda kamienna”, „broda czarownicy”

 • iniekcją botuliny można też spowodować uniesienie opadającego kącika ust

 • w celu uniesienia części środkowej i bocznej brwi przeprowadza się zabieg Mefisto lift

 • mezobotoks (usuwanie drobnych zmarszczek w zakresie skóry twarzy, szyi i dekoltu)

 • usuwanie bruzd i zmarszczek na szyi (Nefretete lift to zabieg poprawiający owal twarzy oraz niwelujący zmarszczki szyi tzw. „wstęgi” mięśnia szerokiego szyi).

 • poprawa owalu twarzy i odmłodzenie profilu linii żuchwy (niwelacja tzw. chomików)

W niektórych przypadkach, np. korekty lwiej bruzdy zaleca się najpierw zastosowanie toksyny botulinowej, a potem wypełnienia przetrwałej zmarszczki kwasem hialuronowym. Nefretete lift to zabieg poprawiający owal twarzy oraz niwelujący zmarszczki szyi tzw. „wstęgi” mięśnia szerokiego szyi (szyja indycza).

 UWAGI

BABY BOTOX to ta sama technika zabiegu, tylko ze zmniejszoną o połowę ilością wstrzykiwanego preparatu, aby uniknąć idealnie wymodelowanej twarzy, pozbawionej całkowicie śladów zmarszczek mimicznych, na rzecz lekko odświeżonej i naturalnie skorygowanej urody z zachowaniem mimiki.

Przebieg zabiegu:
Zabieg nie wymaga znieczulenia. Samo wstrzyknięcie toksyny botulinowej trwa krótko, polega na wykonaniu niewielkiej ilości wstrzyknięć domięśniowo przy pomocy bardzo cienkiej igły. Lekarz precyzyjnie określa miejsca gdzie należy podać lek, aby osiągnąć optymalne efekty.
Zabieg z użyciem botoksu nie pozostawia dużych śladów. Przejściowo może pojawić się zaczerwienienie lub siniak z powodu wkłucia, który szybko ustępuje i łatwo go zamaskować. Pacjent zaraz po zabiegu może wrócić do pracy i codziennej aktywności (lunch-time botox). Po około 2 tygodniach wskazana jest wizyta kontrolna, aby ocenić efekt, ewentualnie dostrzyknąć preparat.
Efekty działania pojawiają się około 2-3 dnia po zabiegu. Pełny efekt widoczny jest po około 2 tygodniach i utrzymuje się 4 do 6 miesięcy. Przy kolejnych kuracjach efekt utrzymuje się dłużej. Już po jednokrotnym zabiegu i zakończeniu działania botoxu, skóra wygląda młodziej, jest bardziej „wypoczęta”.
Postępowanie po zabiegu:

 • unikać należy schylania się przez 4 godziny.

 • nie należy czytać ze spuszczoną głowa, kłaść się spać, poddawać zabiegom pielęgnacyjnym, wykonywać masażu skóry twarzy, rozcierania i pocierania skóry twarzy.

 • powinno się unikać różnicy ciśnień (lot samolotem, nurkowanie) przez 48h po zabiegu.

 • wprzypadkach rzadkich po zabiegu może pojawić się powikłanie w postaci braku działania toksyny lub opadnięcia powieki, kącika ust czy nadmiernego uniesienia brwi.

Ile zabiegów należy wykonać, by uzyskać satysfakcjonujący efekt?
Efekt jest widoczny zwykle w ciągu 2-3 dni po zabiegu.
Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu:
Decyduje  o tym przede wszystkim przyczyna będąca podstawą do wskazań do zabiegu z użyciem toksyny botulinowej, a także wiek i ogólna kondycja pacjenta.

Palenie tytoniu bardzo przyspiesza utratę uzyskanego efektu.
Jak często należy powtarzać zabieg?
Zabieg należy powtarzać w zależności od czasu utrzymywania się satysfakcjonującego efektu co 4 - 6 miesięcy.
Zalecenia po zabiegu:
W dniu zabiegu do miejscowego oczyszczenia skóry zaleca się stosowanie Octeniseptu. 

FAKTY I MITY O BOTOKSIE


Określenie jad kiełbasiany to potoczna i zarazem historyczna nazwa, która powstała na bazie pojawiających się zatruć pokarmowych wywołanych przez toksynę botulinową typu B występującą w naturze, która tworzy się np. w źle przygotowanych i zakonserwowanych przetworach rybnych i mięsnych, a wywołana jest przez bakterie bytujące w glebie. Nie ma to nic wspólnego ze sterylnym, odpowiednio przygotowanym preparatem toksyny botulinowej typu A, który jest zarejestrowany jako lek i stosowany nie tylko w medycynie estetycznej, ale przede wszystkim w neurologii i okulistyce.

Nieprawdą jest też, że botoks uzależnia, a zaprzestanie jego używania powoduje jeszcze większe zmarszczki lub nasila potliwość ciała. Ten mit powstał w wyniku skojarzenia faktu, że po zaprzestaniu działania efektu botoksu mięśnie i gruczoły potowe wracają do swojej normalnej funkcji, jak przed zabiegiem, i znowu zaczynamy się pocić lub zaczynają się uwidaczniać nasze niechciane zmarszczki, gdy byliśmy odzwyczajeni od tego stanu.

Cena zabiegu wg cennika.

bottom of page