top of page
laser co2.png

LASER ERBOWO-SZKLANY 1550 NM

Laser medyczny erbowo-szklany 1550 nm i laser tulowy 1927 nm należą do grupy laserów nieablacyjnych i stanowią jedną z najskuteczniejszych i zarazem małoinwazyjnych metod dogłębnej regeneracji skóry.

Wiązka światła lasera cechuje się wysoką absorbcja w wodzie, jednak absorbcja wody przy długości fali 1550 nm jest niższa niż w przypadku wiązki 10600 nm (laser frakcyjny CO2), 2940 nm (laser Er:YAG), czy nawet 1927 nm (laser tulowy). Z tego względu zabieg nie jest ablacyjny lecz subablacyjny (popularnie nazywany jako nieablacyjny) i charakteryzuje się mniejszym dyskomfortem i minimalnym okresem rekonwalescencji. Dzięki łagodnemu, nieablacyjnemu zabiegowi frakcjonującemu, skóra odzyskuje zdrowszy wygląd oraz staje się promienista i elastyczna.

Istotą zabiegu nieablacyjnego frakcjonowania skóry laserem erbowo-szklanym i laserem tulowym jest fototermoliza punktowa, która kompleksowo stymuluje procesy odnowy w skórze. To pozwala niemal bezboleśnie pozbyć się blizn o różnym pochodzeniu, m.in. blizn pooperacyjnych, blizn potrądzikowych oraz rozstępówEfektem tego działania jest także bardzo widoczne wygładzenie zmarszczek, odmłodzenie skóry twarzy, szyi i dekoltu oraz niwelacja rozszerzonych porów i przebarwień. Daje to doskonały efekt tzw. baby face.

Badania wykazują, że zabiegi fototermolizy wyspowej skutkują widoczną poprawą kolorytu i faktury skóry i wykazują wysoką powtarzalność rezultatów. Można je wykonywać w każdym wieku i przy każdym rodzaju skóry. W przypadku młodych pacjentów wskazaniami są: poszerzone pory, przetłuszczająca się skóra, aktywny trądzik, blizny trądzikowe, blizny z przebarwieniami.

Zabieg nieablacyjnego frakcjonowania skóry laserem erbowo-szklanym 1550 nm może być wykonywany przez cały rok, jednakże po zabiegu wymagane jest stosowanie miejscowo kremu z filtrem SPF 50 i unikanie bezpośredniej ekspozycji na słońce obszaru poddanego zabiegowi minimum przez 6 tygodni.

Wskazania:

  • blizny atroficzne: laser erbowo-szklany skutecznie redukuje blizny i nierówną teksturę skóry, jednocześnie poprawiając jej elastyczność

  • blizny potrądzikowe: zabieg pozwala na redukcję blizn potrądzikowych, przywracając skórze zdrowy wygląd

  • blizny pooparzeniowe: laser erbowo-szklany pomaga w redukcji blizn po oparzeniach, stymulując procesy regeneracyjne skóry

  • fotostarzenie skóry: działanie lasera pozwala na odmłodzenie skóry poprzez stymulację produkcji kolagenu i redukcję drobnych zmarszczek

  • przebarwienia posłoneczne: laser może skutecznie niwelować przebarwienia spowodowane nadmiernym narażeniem na słońce, przywracając równomierny koloryt skóry

  • melasma: laser erbowo-szklany jest również skutecznym narzędziem w leczeniu melasmy, czyli przebarwień skóry, szczególnie na twarzy

  • rozstępy: za pomocą lasera można pozbyć się również białych i czerwonych rozstępów, pojawiających się np. po ciąży czy gwałtownych wahaniach wagi

  • rozszerzone pory

  • utrata kolorytu skóry (szara, ziemista cera)

  • widoczne oznaki zmęczenia i wiotczenia skóry

Przeciwwskazania:

  • ciąża i okres karmienia piersią

  • choroby nowotworowe i okres karencji onkologicznej

  • przewlekłe dermatozy, np. łuszczyca

  • tendencja do powstawania keloidów

  • stosowanie retinoidów miejscowo (przerwa od ostawienia takiej terapii do rozpoczęcia zabiegów laserowych to minimum 6 tygodni)

  • stosowanie retinoidów doustnie (należy odczekać 6 miesięcy od czasu zakończenia terapii)

  • stosowanie leków światłouczulających

  • nieuregulowane choroby ogólnoustrojowe, jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, niewydolność serca

  • nierealne oczekiwania odnośnie możliwych do uzyskania efektów

  • niechęć do rygorystycznego stosowania się do zaleceń pozabiegowych

Przebieg zabiegu:

Zabieg wykonywany jest przez lekarza w miejscowym znieczuleniu kremem Emla.

 

Zabieg można wykonywać na dowolnych obszarach ciała, na przykład w celu zwalczenia miejscowej blizny bądź przebarwienia.
W zależności od potrzeby laser erbowo-szklany dostosowuje się do różnej gęstości punktów uszkodzeń termicznych na jednostkę powierzchni oraz różnej mocy.

Działaniu lasera poddane są jedynie mikrostrefy, a pozostałe obszary zostają nienaruszone. Energia cieplna dostarczona w głąb skóry aktywuje procesy gojenia i tworzenia nowego kolagenu. 

Wokół MTZ znajduje się zdrowa, nieuszkodzona tkanka (naskórek i skóra właściwa), więc mikrokanaliki szybko zamykają się, co sprawia, że proces regeneracji jest bardzo krótki i nie wymaga on wyłączenia z normalnego funkcjonowania.

Po zabiegu standardowo na twarz nakładana jest maska w płacie o działaniu chłodząco-kojącym lub krem pozabiegowy na inne obszary.

Okres rekonwalescencji:

Bezpośrednio po zabiegu widoczne jest zaczerwienienie i obrzęk, a sama skóra wydaje się bardzo jędrna i napięta, co spowodowane jest obkurczeniem włókien kolagenowych (skórę można porównać w dotyku do tarki, z lekko widoczną drobną siateczką mikrouszkodzeń). Przejściowo może też wystąpić uczucie pieczenia, które stopniowo minie po kilku, kilkunastu godzinach, a po kilku dniach skóra delikatnie się złuszcza. Zauważalne jest wyrównanie kolorytu i redukcja widoczności porów a zmarszczki są mniej widoczne.

Proces gojenia różni się w zależności od zastosowanych parametrów zabiegowych i najczęściej trwa około 7 dni. Im większa moc i czas trwania impulsu, a także im większa ilość „uszkodzeń” na powierzchni zabiegowej, tym silniejsze działanie i dłuższy okres rekonwalescencji, ale również – tym lepszy efekt końcowy. W porównaniu z innymi laserami, takimi jak laser frakcyjny CO2 czy laserem Erb:YAG, zabiegi laserem tulowym i laserem erbowo-szklanym są bardzo łagodne.

Po zabiegu nie należy opalać skóry. Należy za to ją pielęgnować preparatami zaleconymi przez lekarza.

Efekty:

Efekty przeprowadzonego cyklu zabiegów (wskazane są 3-4 zabiegi w serii co 4 tygodnie) przy użyciu lasera erbowo-szklanego są widoczne już po pierwszym zabiegu (gdy skóra się zregeneruje) w postaci wygładzenia i ujędrnienia skóry. Pod wpływem energii lasera następuje nie tylko intensywna regeneracja skóry, ale też przebudowa i stymulacja produkcji włókien kolagenowych, dzięki której skóra odzyskuje sprężystość i jędrność. Tworzenie nowego kolagenu trwa od 3 do 6 miesięcy. Przez cały ten czas skóra stopniowo zyskuje coraz lepszy wygląd, a uzyskane efekty utrzymują się wiele miesięcy.

Ponieważ skóra podlega naturalnemu procesowi starzenia, po pewnym okresie czasu wskazane jest powtórzenie zabiegu.

W wyniku kuracji  skóra zyskuje naturalny, zdrowy, a przede wszystkim wyrównany koloryt, ulega naprężeniu dzięki czemu wyraźnie poprawia się kształt owalu twarzy. W celu uzyskania efektu liftingu, odmłodzenia, redukcji zmarszczek czy wyeliminowania przebarwień z lasera frakcyjnego mogą korzystać osoby już powyżej 30. roku życia, w zależności od indywidualnych potrzeb, tym bardziej, że stosowany w praktyce od wielu lat laser erbowo-szklany sprawdził się w leczeniu różnorodnych problemów skórnych.

Technologia rewitalizacji skóry frakcjonowaniem laserem nieablacyjnym stosowana jest w medycynie estetycznej od lat. Posiada aprobatę FDA, czyli amerykańskiej Agencji Żywności i Leków. Urządzenie posiada także CE.

Laser medyczny erbowo-szklany 1550 nm, którym dysponuje Gabinet Laura został oficjalnie zaprezentowany na 55 edycji Cosmoprof Worldwide Bologna, Włochy - 21-24.03. 2024r.

Przed zabiegiem wymagana jest konsultacja lekarza wykonującego zabieg i odpowiednie przygotowanie - patrz https://www.gabinet-laura.pl/zabiegi-laserowe/przygotowanie-do-zabiegu-laserowego

bottom of page