top of page
30-5-19-5540.png

ŻYLAKI KOŃCZYN DOLNYCH

di-maitland-lLDFfJ4caAU-unsplash.jpg

Żylaki kończyn dolnych to patologiczne poszerzenia w zakresie głównych pni żył powierzchownych i układu siatkowatego, występujące często z towarzyszącą niewydolnością żył przeszywających kończyny dolnej.

Możliwości leczenia żylaków kończyn dolnych:

- leczenie zachowawcze (kompresjoterapia, elewacja kończyn, leki np. filozyny)

- leczenie operacyjne (klasyczna operacja usunięcia niewydolnych żył powierzchownych, operacja ablacji termicznej laserem lub energią RF, operacja ablacji żył klejem ClariVein, operacja z użyciem systemu Flebogrif, skleroterapia).

Wskazania do leczenia operacyjnego:

- objawowe żylaki kończyn dolnych z cechami niewydolności głównych pni żył powierzchownych: żyły odpiszczelowej lub żyły odstrzałkowej, potwierdzonymi w badaniu usg doppler. Do operacji żylaków kończyn dolnych kwalifikuje lekarz specjalista chirurgii naczyń podczas wizyty konsultacyjnej. Podstawą kwalifikacji jest wywiad, badanie fizykalne i w/w badanie usg doppler żył kończyny dolnej wykonane przez lekarza np. radiologa.

Przygotowanie do zabiegu klasycznej operacji wycięcia żylaków kończyny dolnej:

Zabieg operacyjny u pacjentów nie obciążonych innymi chorobami z reguły nie wymaga żadnego przygotowania ze strony chorego, powinno się tylko zaopatrzyć w pończochę uciskową przeciwżylakową II klasy kompresji 20-30 mm Hg.

Zabieg klasycznej operacji wycięcia żylaków kończyn dolnych:

Czas trwania operacji jest stosunkowo krótki - zwykle trwa on około 1,5 godziny, jest wykonywany w znieczuleniu wykonywanym przez lekarza anestezjologa.

Efekty niepożądane (najczęstsze) :

Po operacji usunięcia żylaków kończyny dolnej może dojść do następujących powikłań:

- krwiaka tkanek miękkich w ranie pooperacyjnej i loży po usuniętej żyle,

- zakażenia tkanek miękkich kończyny i miejsca operowanego,

- zaburzeń czucia skórnego w okolicy przebiegu żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej, gdyż zdarza się, że nerw czuciowy może przylegać bezpośrednio do żyły i wyrwać się razem z nią, czemu nie da się zapobiec w trakcie operacji,

- lokalnych przebarwień skórnych spowodowanych przez niecałkowite wchłonięcie się wynaczynionej podczas operacji krwi,

- wyjątkowo może wystąpić ogniskowa martwica skóry w miejscu usuniętego dużego żylaka.


Czy może dojść do nawrotu choroby żylakowej po operacji chirurgicznego wycięcia żylaków kończyn dolnych?
Tak, jest to możliwe, zwłaszcza u osób obciążonych genetycznie chorobą żylakową i wynika to ze zjawiska neoangiogenezy.

W tej sytuacji najczęściej wykonuje się zabiegi skleroterapii uzupełniającej, które należy powtarzać w zależności od potrzeby, najczęściej w przypadku pojawienia się nowych żylaków lub pajączków naczyniowych.
Zalecenia po zabiegu:

Klasyczna operacja wycięcia żylaków kończyn dolnych wymaga przebywania na zwolnieniu lekarskim. Wymagane jest również:

- codzienna zmiana opatrunków z Octeniseptem,

- bandażowanie kończyny do czasu zdjęcia szwów skórnych, a następnie noszenie pończochy uciskowej II klasa ucisku przez okres 4-6 tygodni.

Zgodnie z aktualnymi zaleceniami w okresie pooperacyjnym bezwzględnie wymagane jest noszenie podczas dnia pończochy uciskowej (mogą to być rajstopy lub pończochy uciskowe przeciwżylakowe II klasa kompresji 20-30 mmHg).

Zgodnie z ustawą o RODO informujemy, że nie wyrażamy zgody na kontakt i przesyłanie ofert i informacji handlowych na adres e-mail i numer telefonu Gabinetu Laura ze strony firm marketingowych, banków i.t.p.

  • Facebook
  • Twitter - White Circle
  • Instagram
bottom of page