top of page

Jak przygotować się do zabiegu medycyny estetycznej?Wizyta w gabinecie medycyny estetycznej zazwyczaj nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjentki i to jest zaleta większości zabiegów upiększających. Jeżeli nie chorujemy na choroby przewlekłe bądź te, na które chorujemy nie są przeciwwskazaniem do zabiegu medycyny estetycznej sprawa jest prosta i możemy się skupić na realizacji swoich marzeń.

Inną sprawą są sytuacje, kiedy choroba, na którą chorujemy nie pozwala na wykonanie zabiegu, jak na przykład w przypadku choroby miastenia gratis, która jest klasycznym przykładem przeciwwskazania do zabiegów z użyciem botoksu. Podobnie jest, gdy przyjmujemy na stałe leki, na przykład leki przeciwkrzepliwe o działaniu poważnie upośledzającącym układ krzepnięcia np. Acenokumarol czy inne doustne antykoagulanty.

Istnieje jednak wiele mitów związanych z innymi chorobami, jak na przykład niedoczynnością hormonalną tarczycy, która w przypadku prawidłowej suplementacji hormonami tarczycy przestaje mieć znaczenie kliniczne, gdyż prawidłowo leczona niedoczynnosc tarczycy powoduje, że tej choroby tak naprawdę już nie mamy. Wystarczy tylko regularnie przyjmować zalecone leki.

Są natomiast inne okoliczności i sytuacje, na które rzadko zwracana jest uwaga przy planowaniu zabiegu medycyny estetycznej i chodzi tutaj o menstruację.

Jeżeli mogę coś doradzić - nie jest dobrze, aby wykonywać zabieg medycyny estetycznej w trakcie miesiączki. Nie u każdej pacjentki, ale u części kobiet obserwuje się wtedy tendencję do powstawania większych niż zwykle wybroczyn i krwiaczków.

Kolejną sprawą jest znieczulenie do zabiegu. Niestety są zabiegi, które bez znieczulenia są praktycznie niemożliwe do wykonania. Warto wtedy przypomnieć sobie, czy kiedykolwiek mieliśmy wykonywany zabieg z użyciem znieczulenia, na przykład podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym. Kremy, które stosowane są do znieczulenia skóry zazwyczaj zawierają w swoim składzie lignocainę, która wprawdzie rzadko, ale może spowodować uczulenie.

W przypadku znieczulenia do zabiegu korekty kształtu ust kremy z lignocainą są bardzo skuteczne, natomiast jeżeli chodzi o możliwość zastosowania znieczulenia stomatologicznego - problemem jest sztuka jego wykonania, gdyż zbyt duża objętość płynu znieczulającego wstrzyknięta w okolicę warg może je zdeformować i utrudnić korektę ich kształtu.

Kobiety z natury są bardzo dzielne i wytrzymałe na ból, czasami jednak zdarza się, że emocje biorą górę i nie pozwalają zrelaksować się podczas zabiegu. Jest także i na to sposób. W razie kłopotów z koncentracją przy zabiegu warto zastosować metody autorelaksacji połączonej z uciskaniem w rękach elastycznych piłeczek. Tzw. gnieciuszki (na zdjęciu poniżej) w moim gabinecie mają już swoją historię wyrytą niejednymi paznokciami 😂Miła atmosfera w gabinecie i dobre relacje oraz wsparcie lekarza podczas zabiegu mają ogromne znaczenie. Przed zabiegiem powinna być przeprowadzona szczera rozmowa między lekarzem a pacjetem, która wyjaśni wszystkie oczekiwania pacjentki i możliwości ze strony lekarza. Także ważny jest czas wykonywania zabiegu - im szybciej wykonamy zabieg tym lepiej, dlatego korzystniej jest trafić w ręce osoby doświadczonej w wykonywaniu zabiegów medycyny estetycznej. Będziemy mieć wtedy pewność, że będziemy zadowoleni z efektu zabiegu.


Autor: Lek. Renata Florek-Szymańska

Chirurgia i Medycyna Estetyczna

,,Gabinet Laura”

Lublin, ul. Niecała 12/11A


0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page