top of page

Zabiegi na twarz polecane na sezon jesienno-zimowy

Zaktualizowano: 17 gru 2023

Jesienią promienie słoneczne działają mniej intensywnie na naszą skórę, co oznacza, że możemy już sobie pozwolić w tym okresie na zabiegi bardziej ingerujące w jej strukturę. Jest to początek okresu na wszystkie zabiegi o działaniu silnie odmładzającym i rewitalizującym np. peelingi chemiczne i mechaniczne, zabiegi z użyciem lasera CO2, IPL czy mikronakłuwania.

Źródło: www.pixabay.com

Warto jednak pamiętać o tym, że ryzyko powstania ewentualnych skutków ubocznych, jak np. przebarwienia, po zabiegach złuszczających bądź stymulujących skórę do intensywniejszej regeneracji również istnieje, chociaż jest nieporównywalnie mniejsze niż w okresie wiosenno-letnim.. Dlatego ważne jest, by dostosować wszystkie zalecenia kosmetologa lub lekarza do swojej pielęgnacji domowej.

Jednymi z najbardziej popularnych, a zarazem najbardziej spektakularnych zabiegów poprawiających wizualnie stan naszej skóry są zabiegi z retinolem. Kuracja z witaminą A, określana mianem retibrazji dermoestetycznej, to jedna z najbardziej efektownych terapii spośród zabiegów kosmetologii estetycznej, która w szybki i widoczny sposób przynosi efekty na skórze już po pierwszym zabiegu. Retinol przyspiesza złuszczanie martwych komórek, pobudza podziały warstwy oraz zwiększa grubość żywych warstw naskórka, a także stymuluje syntezę kolagenu i glikozaminoglikanów (np. kwasu hialuronowego). Skóra po tym zabiegu staje się widocznie napięta, rozświetlona, jej koloryt bardziej wyrównany, a drobne zmarszczki ulegają znacznemu spłyceniu. Przy bardziej zaawansowanych objawach starzenia się skóry lub silniejszych przebarwieniach najlepsze i długo utrzymujące się efekty można uzyskać po serii zabiegów  w odstępach zaleconych przez producenta. Wprawdzie zabiegi z retinolem należą do grupy zabiegów typowo odmładzających - mogą go z powodzeniem stosować także osoby młode, mające problemy z zaburzeniem pigmentacji skóry (np. po przebytym trądziku), pierwszymi oznakami starzenia się skóry oraz wszelkimi niedoskonałościami.

Jesień to również czas na zabiegi z wysokostężonymi kwasami AHA (skrót od nazwy grupy - alfahydroksykwasy), takimi jak kwas glikolowy, migdałowy, mlekowy itd. Substancje te występują w przyrodzie i można spotkać je m.in. w mleku, owocach (stąd też nazwa „kwasy owocowe”) i trzcinie cukrowej. Dzięki swojemu działaniu keratolitycznemu skutecznie złuszczają naskórek, przeciwdziałają pojawianiu się wykwitów skórnych, a także ze względu na właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne stosują się w terapii przeciwtrądzikowej. Wskazaniem do zastosowania kwasów AHA są również: fotostarzenie się skóry, skóra nadmiernie zrogowaciała, szara i pozbawiona blasku, elastyczności oraz przebarwienia i blizny potrądzikowe. Natomiast jedynym kwasem, wykorzystywanym w leczeniu problemów skórnych z grupy BHA (beta-hydroksykwasy), jest kwas salicylowy, głównie stosowany w leczeniu acne, zwłaszcza kiedy występuje wiele wykwitów skórnych i zgrubień. Działa on również antybakteryjnie i przeciwzapalnie.

Nie można nie wspomnieć o kwasach PHA (poli-hydroksykwasy), jak np. kwas laktobionowy i glukonolakton. Swoimi właściwościami są podobne do kwasów AHA, jednak wykazują się znacznie łagodniejszym działaniem, nie powodującefektów ubocznych takich jak pieczenie, zaczerwienienie i nadmierne łuszczenie się skóry. I właśnie dlatego z powodzeniem stosują się w pielęgnacji cery wrażliwej, naczyniowej, w leczeniu trądziku różowatego czy łuszczycy.

Jesienią i zimą nie zapominamy również o niezwykle skutecznych zabiegach całorocznych, takich jak PQAge, PRX-T33 czy BioRePeel.

Kolejną grupą zabiegów, które możemy wykonać bezpiecznie w okresie jesienno-zimowym są zabiegi mechanicznego złuszczania martwego naskórka. Należy tu przede wszystkim wspomnieć o zabiegu mikrodermabrazji diamentowej, w trakcie którego z powierzchni skóry usuwane są obumarłe komórki za pomocą mikrokryształków diamentu. W efekcie cera jest gładka, dobrze napięta, a jej barwa nabiera zdrowego kolorytu. Zabieg poleca się w przypadku osób, którym zależy na redukcji zmarszczek spowodowanych starzeniem się skóry bądź tych powstających w wyniku działania słońca, w przypadku nie estetycznych przebarwień, blizn, rozstępów, zaburzenia rogowacenia, z rozszerzonymi porami czy w terapii przeciwtrądzikowej.

Jesień to także początek sezonu na zabiegi laserowe i z użyciem urządzeń IPL (IPL czyli Impulsowe Pulsujące Światło, które różni się od innych laserów tym, że wysyła rozproszoną wiązkę światła o szerokim spektrum długości fal, a nie jak w przypadku lasera o jednej niezmiennej długości fali, która działa punktowo i się nie rozprasza). Dzięki swoim właściwościom swiatło IPL dociera do różnych warstw skóry: stymuluje syntezę kolagenu, obkurcza naczynia krwionośne, niszczy cebulki włosków itd. A więc zakres zabiegów jest duży: fotoodmładzanie, usuwanie zmian pigmentacyjnych, naczyniowych, redukcja trądziku, rozstępów i nadmiernego owłosienia.

Jesienią również sięgamy po zabiegi mezoterapii. Szczególnym rodzajem jest mezoterapia mikroigłowa, która polega na mikronakłuwaniu skóry tzw rollerami, stemplami lub penami, zawierającymi setki mikroigieł o długości od 0.2 mm do 2.5 mm w zależności od urządzenia. Podczas zabiegu w skórze tworzą się mikrokanały, przez które wnikają składniki aktywne, zawarte w preparatach przeznaczonych do aplikowania po mikronakłuwaniach. Wprawdzie zabieg ten wykazuje skuteczność zbliżoną do efektów po zastosowaniu lasera frakcyjnego, który jednak w porównaniu do innych zabiegów rewitalizujących nadal stanowi numer 1 na świecie. Zabieg laserem frakcyjnym CO2 łączy w sobie działanie kilku innych zabiegów, między innymi: radiofrekwencji mikroiglowej, osocza bogatopłytkowego, plazmy i fotoodmładzania. Stąd też laser frakcyjny CO2 jako jedyny jest w stanie wywołać tak spektakularny efekt wyraźnego odmłodzenia skóry w postaci:

*znacznej poprawy napięcia i zagęszczenia skóry,

*likwidacji drobnych zmarszczek,

*zmniejszenia i wygładzenia bruzd,

*niwelacji blizn potrądzikowych,

*redukcji przebarwień,

*poprawy i ujednolicenia kolorytu skóry

*naturalnego liftingu i poprawy owalu twarzy.

Technologia wykorzystywana przez laser frakcyjny polega na wytwarzaniu w skórze właściwej niewielkich, kontrolowanych uszkodzeń (precyzyjna wiązka lasera naświetla specjalną głowicą wybrany obszar ciała). W wyniku promieniowania lasera następuje odparowanie i koagulacja tkanek w strefach mikrotermalnych – energia cieplna dostarczana w głąb skóry aktywuje procesy gojenia i wspomaga syntezę kolagenu.

Zabieg polecany jest najczęściej dla osób powyżej 40 roku życia, aby stymulować naturalne procesy odnowy skóry. Twarz po zabiegu staje się jędrniejsza, gładsza, bardziej napięta. Po jednym zabiegu widać rewelacyjne efekty, a po serii zabiegów skóra zostaje praktycznie w całości przebudowana. Zauważalny jest efekt liftingu i wyraźnego odmłodzenia, wizualnie nawet o kilkanaście lat.

Zabieg z użyciem lasera frakcyjnego CO2 to sprawdzona od wielu lat metoda w wielu gabinetach medycyny estetycznej na świecie. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym kremem. Skóra po zabiegu goi się szybko, co pozwala cieszyć się jego pełnym efektem już po kilku tygodniach.


Zbliżający się okres jesienno-zimowy to niepowtarzalna szansa, aby profesjonalnie zadbać o naszą urodę tak, aby opóźnić lub nawet cofnąć procesy naturalnego starzenia się skóry i móc jak najdłużej cieszyć się pięknem. Nie łudźmy się, że bez regularnego udziału kosmetologa w procesie pielęgnacji skóry już od młodego wieku da się naprawić nasze zaniedbania w wieku 50-60 lat. Nie zmienia to jednak faktu, że przy wyborze każdej kuracji, mającej na celu poprawę wyglądu naszej skóry należy zawsze pamiętać, że o rodzaju zabiegu, który będzie najbardziej wskazany do jej potrzeb, ostatecznie powinien zadecydować kosmetolog lub lekarz wykonujący zabieg. Tylko wtedy będziemy mieć pewność pełnego zadowolenia z wizyty w wybranym przez nas salonie urody.


Autor: Lek. Renata Florek-Szymańska

Chirurgia i Medycyna Estetyczna

,,Gabinet Laura”

Lublin, ul. Niecała 12/11A

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page