top of page

Nici rewitalizujące i liftingujące w medycynie estetycznej

Zaktualizowano: 17 gru 2023

Nici PDO zostały opatentowane w 2008r. w Korei i na przestrzeni ostatnich lat zrobiły prawdziwa furorę w gabinetach medycyny estetycznej na całym świecie. Obecnie pojawia się coraz więcej głosów sceptycznych, że wskazania do stosowania nici z haczykami powinny być bardzo zawężone. W przypadku nici PDO z haczykami jest to jednak zabieg inwazyjny, wymagający znieczulenia zastrzykiem i chirurgicznej precyzji przy implantacji. Początkowy entuzjazm nie uwzględniał także biologicznych warunków i jakości tkanek pacjenta. Nici PDO stały się popularnym zabiegiem ze względu na to, że nie wymagają znieczulenia ogólnego, hospitalizacji i długiej rekonwalescencji. Najlepsze efekty z wykorzystaniem nici PDO - jak pokazuje praktyka - uzyskuje się u pacjentów w wieku 30 – 55 lat.

Twarz o kilkanaście lat młodsza bez interwencji skalpela chirurgicznego w 15 -20 min. i to bez większych śladów pozabiegowych? To nie cud, a efekt działania nici PDO (skrót od nazwy polidioksanonu, z którego są wykonane). Polidioksanon to biodegradowalne, niezwykle cienkie i mocne włókno syntetyczne, nie powodujące reakcji alergicznych i nie dające żadnych powikłań, co zapewnia całkowite bezpieczeństwo zabiegu. Nici PDO mają zdolność pobudzania syntezy kwasu hialuronowego i elastyny w skórze. Efekt jest łatwy do przewidzenia, skóra, w którą zostały wprowadzone nici liftingujące PDO, jest lepiej nawilżona, napięta i przede wszystkim bardziej ujędrniona.

Nici PDO to jedna z najnowszych i naszym zdaniem najbardziej efektowna technika medycyny estetycznej, pozwalająca nie tylko na rewitalizację skóry, ale też uniesienie pojawiających się wraz z wiekiem opadających fałdów skóry oraz modelowanie kształtu i poprawę owalu twarzy. Nici wprowadzone pod skórę pracują jak mięśnie napinające, podtrzymując tkanki podskórne. W kolejnym etapie wykorzystywane są biomedyczne właściwości polidioksanonu. Po około 14 dniach od zabiegu, ma miejsce proces neokolagenezy, czyli stymulacji produkcji nowego kolagenu – białka odpowiedzialnego za napięcie i jędrność skóry. Ponadto stymulacja fibroblastów powoduje pobudzenie syntezy elastyny – białka odpowiedzialnego za sprężystość i elastyczność skóry, dzięki czemu skóra zyskuje nowe „rusztowanie”. W badaniach in vivo stwierdzono również, że działanie polidioksanonu powoduje syntezę naturalnego kwasu hialuronowego. Dzięki takiej synergii działania uzyskiwane podczas zabiegu efekty estetyczne są spektakularne i długotrwałe. Utrzymują się średnio około 24 miesięcy – po tym czasie nici rozpuszczają się w tkankach. Dzięki procesom neokolagenezy i pobudzeniu syntezy elastyny i kwasu hialuronowego, skóra poddana zabiegowi po rozpuszczeniu się nici nie opada i nie wraca do poprzedniego stanu i w efekcie staje się gładsza, bardziej świetlista, zmarszczki znikają, a owal twarzy jest pełniejszy. Ta niezwykle prosta z zasady technologia zaczęła stopniowo wypierać zabiegi klasycznej chirurgii plastycznej, nad którą to nici PDO zyskały zdecydowaną przewagę poprzez swoją małoinwazyjność i praktycznie brak ryzyka powikłań czy powstania blizn, tym bardziej, że korzyści z zabiegów z użyciem nici liftingujących są natychmiastowe, sam zabieg jest praktycznie niebolesny, a efekty po zastosowaniu nici utrzymują się długotrwale, nawet około 3 lat.

Wskazania:

*Działanie anti-aging

*Lifting konturów twarzy

*Likwidacja bruzd nosowo-wargowych

*Widoczne odmłodzenie i poprawa tekstury skóry

*Modelowanie łuku brwi

*Uniesienie opadającego czoła lub brwi

Zalety nici PDO :

•Bezpieczeństwo

•Brak konieczności szczególnego przygotowywania się do zabiegu

•Szybkie efekty

•Wysoka skuteczność

•Brak nacięć i blizn

•Nici są całkowicie wchłaniane

•Możliwość powtórzenia procedury

•Brak widoczności i wyczuwalności nici

W zależności od rodzaju i właściwości nici PDO możemy podzielić je na dwie zasadnicze grupy : nici rewitalizujące i nici liftingujące. Natomiast w zależności od wskazań najczęstsze zastosowanie w praktyce mają następujące rodzaje nici:

Nici rewitalizujące PDO Mono to klasyczne nici PDO wykonane z polidioksanonu, który jest silnym syntetycznym włóknem, składającym się z jednego lub dwóch skręconych stałych włókien, które po pewnym czasie rozpuszczają się w tkance. Polidioksanon stymuluje produkcję nowego kolagenu – białka odpowiedzialnego za napięcie i jędrność skóry. Ponadto stymulacja fibroblastów powoduje pobudzenie syntezy elastyny – białka odpowiedzialnego za sprężystość i elastyczność skóry. Jest ona powszechnie stosowana w celu podniesienia i ujędrnienia skóry.

Nici liftingujące PDO Multi Screw to dwie nici Mono splecione ze sobą w "warkocz", który okręcony jest spiralnie na igle. Dzięki takiej budowie w trakcie zabiegu nić wkręca się w tkankę w sposób przypominający wkręcanie śruby. Umożliwia to uzyskanie efektu zdecydowanego uniesienia skóry i tkanki podskórnej i jeszcze większą produkcję kolagenu.

Nici liftingujące jedno i dwukierunkowe 1D, 2D, 4D, 6D i najnowszej generacji 8D to tak zwane nici COG, czyli pojedyncze nici wyposażone w mikroskopijne haczyki umieszczone odpowiednio w 1, 2, 4, 6 lub 8-wymiarowej projekcji wokół nici, co maksymalizuje stabilny efekt liftingu i rewitalizację skóry. Nici liftingujące COG są idealne do podnoszenia i wzmacniania luźnej , zwiotczałej skóry, pozycjonując ją w jej naturalnej pozycji. Efekt liftingu jest długotrwały i widoczny natychmiast po zakotwiczeniu nici.

Alternatywą dla nici PDO Mono są coraz częściej stosowane nici biorewitalizujące PLLA, które służą do głębokiej redermalizacji skóry i efektywnej odnowy włókien podporowych skóry.

Nici PLLA wykonane są z kwasu polimlekowego, który naturalnie występuje w ludzkiej skórze. Zabieg jest bezpieczny i małoinwazyjny. Każda z nici zawieszona jest na wysokiej jakości igle zaostrzonej laserowo, co przekłada się na łatwość i bezpieczeństwo jej implantacji.

W ciągu kilku miesięcy od implantacji nici PLLA ulegają rozpuszczeniu, ale efekty są widoczne przez 2-3 lata. Dzieje się tak, ponieważ kwas polimlekowy silnie stymuluje skórę do odbudowy własnego kolagenu, tworzenia nowych, własnych komórek i włókien, powodując tym samym przyrost tkanek i silne wypełnienie zmarszczek. To leczenie nie tylko objawów, ale też przyczyn starzenia się. Rezultatem zabiegu jest naturalne zagęszczenie skóry, i odbudowa jej objętości, które zanikła w skórze na przestrzeni lat.

Nić Mono PLLA to pojedyncza nić kwasu polimlekowego stosowana do poprawy struktury, gęstości i elastyczności delikatnej skóry. Służy do korygowania drobnych zmarszczek, podnoszenia napięcia i wygładzenia skóry, najczęściej bywa wykorzystywana na twarzy, szyi, dekolcie i dłoniach.


Autor: Lek. Renata Florek-Szymańska

Chirurgia i Medycyna Estetyczna

,,Gabinet Laura”

Lublin, ul. Niecała 12/11A

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page