top of page

Lifting twarzy falami RF - sprawdzony, bezpieczny i skuteczny

Zaktualizowano: 17 gru 2023


Zabieg ujędrniania skóry falami RF to niezawodny i sprawdzony od lat sposób niwelowania zarówno wczesnych jak i bardziej zaawansowanych oznak starzenia się skóry. Skuteczność zabiegu liftingu falami RF została udowodniona zarówno w salonach kosmetycznych jak i gabinetach medycyny estetycznej, a jego popularność wciąż rośnie.

Technologia odmładzania skóry falami RF została opracowana w USA i obecnie z ogromnym powodzeniem jest stosowana na całym świecie. W trakcie zabiegu urządzenie RF emituje falę elektromagnetyczną o częstotliwości radiowej, której działaniem biologicznym jest wytworzenie diatermi w obrębie skóry właściwej. W wyniku działania ciepła fibroblasty zostają pobudzone do produkcji kolagenu, a obecne włókna kolagenowe ulegają regeneracji i skróceniu, dając efekt liftingu skóry.

Lifting RF jest zabiegiem aparatowym, więc jakość stosowanego sprzętu decyduje o jakości zabiegu. Najwyższy poziom skuteczności i bezpieczeństwa mają urządzenia do liftingu falami RF posiadające certyfikat FDA, który nadaje im status urządzenia medycznego.

Co to jest lifting RF?

Lifting RF to bezinwazyjna technologia znajdująca wskazania do stosowania już przy pierwszych oznakach związanych z naturalnym starzeniem się skóry. Zabieg nie posiada górnych ograniczeń wiekowych i jest idealny dla pacjentów potrzebujących pielęgnacji cienkiej, osłabionej i zwiotczałej skóry. Może być stosowany do cery wrażliwej i partii delikatnych, jak okolice oczu czy ust. 

Zaletą liftingu RF jest także niewątpliwie to, że jest to całkowicie bezbolesny i nieinwazyjny zabieg, nie wymagający okresu rekonwalescencji. Co warto podkreślić - jest to jednocześnie jeden z najprzyjemniejszych zabiegów stosowanych w medycynie regeneracyjnej.

Podczas działania RF w skórze, włókna kolagenu ogrzewają się do około 45 ° C, co powoduje ich kurczenie się. Pobudza się także produkcja nowego kolagenu, skóra staje się bardziej jędrna i promienna, a zmarszczki mniej widoczne.

Ciepło uwalniane w trakcie zabiegu przez głowicę aparatu do tkanek powoduje ogólne rozluźnienie, relaks i zadowolenie.


Jakie są efekty po zabiegach liftingu falami RF?

 • Nawilżenie i poprawa równowagi wodnej skóry

 • Redukcja drobnych i głębokich zmarszczek

 • Redukcja obrzęków pod oczami

 • Poprawa owalu twarzy

 • Redukcja podbródka

 • Zwężenie porów i redukcja przebarwień

 • Poprawa ogólnej kondycji skóry w stanach potrądzikowych

 • Zmniejszenie widoczności blizn i rozstępów

 • Miejscowa redukcja podskórnie znajdującej się tkanki tłuszczowej.


Jak wygląda zabieg liftingu falami RF?

Zabieg jest podzielony na kilka etapów:

 1. Przygotowawczy. Obejmuje oczyszczenie i osuszenie skóry (dla Panów konieczne jest golenie tuż przed zabiegiem). Następnie nanosi się warstwę żelu przewodzącego bądź środków kosmetycznych odpornych na wpływ elektromagnetyczny w partii poddawanej zabiegowi. Substancje z tych środków są częściowo wchłaniane przez skórę.

 2. Rozpoczęcie zabiegu. Osoba wykonująca zabieg ustawia minimalne parametry urządzenia, po czym podwyższa je co 20-30 sekund. 

 3. Przeprowadzanie zabiegu. Podczas zabiegu głowicę przesuwa się wzdłuż linii masażu w celu stopniowego podgrzewania tkanek. W trakcie zabiegu pacjent normalnie odczuwa przyjemne ciepło. W przypadku występowania jakichkolwiek nieprzyjemnych odczuć należy to zgłosić osobie wykonującej zabieg.

 4. Zakończenie zabiegu. Po zabiegu usuwane są resztki żelu lub kosmetyku ze skóry i po tonizacji nanosi się odpowiednio dobrany krem dopasowany do typu oraz potrzeb skóry.


Z jakimi zabiegami nie powinno się łączyć liftingu falami RF?

 • Wypełnianie bruzd i zmarszczek kwasem hialuronowym (ciepło uwalniane podczas zabiegu przyspiesza rozpad kwasu hialuronowego)

 • Mezoterapia igłowa (koktajle używane do zabiegu zawierają w swoim składzie między innymi kwas hialuronowy)

 • Botoks - po zabiegu z użyciem botoksu nalezy odczekać minimum 2 tygodnie

Jakie zabiegi możemy łączyć z liftingiem falami RF?

 • Eksfoliacja kwasami AHA (najbardziej wskazane jest złuszczanie martwego naskórka łagodnie działającym i nie powodującym podrażnień kwasem migdałowym).

 • Laser biostymulujacy (niektóre urządzenia mają wbudowany do głowicy generator fal RF i laser biostymulujacy).

 • Terapia mikroprądami

 • Kawitacja (lifting RF może rozpoczynać i kończyć zabieg)

 • Elektroporacja + lipoliza

 • Masaż próżniowy lub rolkowo-próżniowy przy zastosowaniu na ciało. 


Jakie są przeciwwskazania do zabiegu liftingu falami RF?

Jak każdy zabieg pielęgnacyjny, lifting RF ma kilka przeciwwskazań związanych z poważnymi schorzeniami bądź stosowaniem specjalistycznych urządzeń medycznych. Zabiegu nie wolno stosować przy:

 • poważnych zaburzeniach pracy serca i naczyń krwionośnych

 • zaburzeniach układu nerwowego i metabolizmu

 • posiadaniu metalowych implantów w strefie poddawanej zabiegowi, takimi jak: “złote nici”, metalowe implanty dentystyczne, wkładki domaciczne, (metalowe korony zębowe są tolerowane)

 • rumieniu

 • chorobach nowotworowych

 • chorobach autoimmunologicznych

 • chorobie nadciśnieniowej w wysokim stopniu zaawansowania

 • otwartych lub słabo gojących się ranach w partii poddawanej zabiegowi

 • ciąży i karmieniu piersią


Lifting falami RF nie ma ograniczeń co do sezonu przeprowadzania, gdyż zabieg ten może być wykonywany przez cały rok, także jako metoda profilaktyczna zapobiegająca pierwszym oznakom starzenia się skóry. Lifting falami RF jest zalecany raczej na zmiany wiekowe w średnim stopniu zaawansowania, kiedy stosowanie metod tak inwazyjnych jak chirurgia plastyczna jest jeszcze środkiem zupełnie zbędnym. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty standardowo zaleca się w serii wykonanie średnio od 6 do 15 zabiegów.


Technologia używana do liftingu falami RF nie jest metodą stosowaną jedynie do odmładzania twarzy i jest zalecana także do poprawy kondycji ciała i modelowania sylwetki. Zabieg jest szczególnie wskazany do ujędrniania skóry zwiotczałej po odchudzaniu (naturalnym lub wywołanym przez zabiegi modelujące, pomaga zredukować rozstępy i objawy cellulitu. Jednym z najskuteczniejszych programów zabiegowych jest połączenie ,,lifting RF + kawitacja”. Ten łączony zabieg potrafi istotnie zredukować tkankę tłuszczową i i usunąć takie mankamenty sylwetki, jak fałdy tłuszczowe na plecach czy też brzuch ,,fartuszek”. 

Wprawdzie nie jest w to pełnoprofilowy zabieg wyszczuplający, jednak może być dobrym uzupełnieniem do innych specjalistycznych zabiegów, najlepiej w połączeniu z drenażem limfatycznym lub endosferą.


Autor: Lek. Renata Florek-Szymańska

Chirurgia i Medycyna Estetyczna

,,Gabinet Laura”

Lublin, ul. Niecała 12/11A0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page