top of page

Jak przygotować się do zabiegu z użyciem lasera?

Zaktualizowano: 8 paź 2023

Trwa właśnie w salonach urody sezon na zabiegi z użyciem laserów i technologii IPL. Co zatem powinniśmy wiedzieć na temat przygotowania do zabiegów z użyciem światła lasera?


Dzięki zastosowaniu w medycynie i kosmetologii estetycznej technologii lasera możemy w sposób niemalże bezinwazyjny usunąć lub poprawić wiele defektów, jak na przykład pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki, włókniaki, nieprzemyślany tatuaż czy zbędne owłosienie. Zabiegi z użyciem lasera i światła IPL są też bardzo skuteczne jeżeli chodzi o ich zastosowanie w celu poprawy jędrności i odmłodzenia skóry.

To tylko niektóre wymienione z ogromnej puli nowoczesnych zabiegów z użyciem technologii laserowej, którym możemy poddać się w celu poprawy naszego wyglądu lub zdrowia. Korzystamy z nich coraz częściej, a użycie laserów znajduje coraz to nowe zastosowania.

Nie mniej, niezależnie od tego, jakiej okolicy ciała będzie dotyczył zabieg należy przygotować do niego swój organizm już kilka tygodni wcześniej.

Przede wszystkim przed przystąpieniem do zabiegu twój organizm musi być w ogólnie dobrym stanie fizycznym. Przeziębienie czy opryszczka w stanie aktywnym będzie wykluczająca dla każdego rodzaju zabiegu. Jeżeli jesteś w ciąży lub karmisz piersią będziesz musiała wstrzymać się z wykonywaniem tego zabiegu do czasu rozwiązania i zakończenia okresu laktacji.

Szczególne ograniczenia dotyczą osób z przewlekłymi schorzeniami, takimi jak padaczka, cukrzyca, choroby wymagające stosowania leków przeciwkrzepliwych czy choroby psychiczne.

Osoby chorujące na bielactwo powinny raczej zrezygnować z zabiegów laserowych, ponieważ światło lasera może zaostrzyć lub wznowić chorobę.

Podobnie chorzy na padaczkę powinni wiedzieć, że zabieg laserowy może wywołać u nich napad padaczkowy i osoba wykonująca zabieg (w tym przypadku lekarz) powinna być przygotowana na taką ewentualność.

Na kilka tygodni przed zabiegiem należy zrezygnować ze stosowania leków fotouczulających np. antydepresantów czy leków sterydowych (wymagają 2-3 tyg. przerwy), natomiast stosowanie ziół światłouczulających (nagietek, dziurawiec, rumianek) powinno się przerwać na miesiąc przed zabiegiem.

Kuracje z antybiotykami (głównie tetracykliny) i witaminą i pochodnymi witaminy A powinny być zakończone miesiąc przed planowanym zabiegiem.

Osoby korzystające z solarium czy plażowania powinny zrezygnować z opalania się przed planowanym zabiegiem z użyciem lasera przez minimum 4-6 tygodni, gdyż świeżo opalona skóra może spowodować, że zabieg będzie nieskuteczny lub powstaną w jego następstwie trwałe, miejscowe przebarwienia lub jasne plamy na skórze. W przypadku, gdy naszą skórę cechuje skłonność do powstawania przebarwień to raczej nie powinniśmy poddawać się zabiegom z użyciem lasera czy światła IPL.

Dodatkowo należy też zwrócić uwagę, czy nie występuje u nas jedno z poniżej wymienionych przeciwwskazań do zabiegów z użyciem lasera:

*nieleczona (nie wykryta) cukrzyca

*zaburzenia krzepnięcia (przeciwwskazane jest stosowanie leków takich jak acard, pradaxa czy acenokumarol)

*zaburzona gospodarka hormonalna

Bezpośrednio przed zabiegiem bardzo ważne jest przygotowanie okolicy, w której ma on być wykonany.

Jeżeli zabieg dotyczy obszaru tułowia lub kończyn w dniu zabiegu zaleca się mycie ciała z użyciem delikatnych, nie zawierających detergentów kosmetyków i obfitym spłukaniem ich z powierzchni skóry. Po umyciu skórę należy delikatnie osuszyć bez pocierania jej ręcznikiem. Należy unikać stosowania balsamów czy kremów pielęgnacyjnych, a w przypadku epilacji pach nie używamy w tej okolicy dezodorantów.

Przed zabiegiem na twarzy wystarczający jest demakijaż z użyciem płynu micelarnego i tonizacja skóry. Nie stosujemy kremu.

Zabieg poprzedzony jest wnikliwą konsultacją z lekarzem lub kosmetologiem. Podczas konsultacji specjalista kwalifikuje cię do zabiegu i wspólnie z tobą określa efekty terapii.

Po spełnieniu w/w warunków - przed rozpoczęciem zabiegu lekarz lub kosmetolog przygotuje twoją skórę gruntownie oczyszczając ją delikatnym preparatem do przemywania lub w przypadku zabiegu chirurgicznego lekarz odkazi ją roztworem Octeniseptu, odtłuszczając skórę w miejscu zabiegu. Następnie do oczyszczonej powierzchni przykłada się głowicę odpowiedniego rodzaju lasera, która emituje wiązkę światła o indywidualnie ustalonych parametrach i wybranej długości fali. W naszym gabinecie dysponujemy zarówno niezwykle precyzyjnym diodowym laserem SPIDER, jak też laserem Nd: YAG LONG PULSE 1064 nm do usuwania naczynek oraz laserem IPL, mającym główne zastosowanie do zabiegów depilacji, leczenia rumienia i fotoodmładzania.

Zabiegi chirurgiczne z użyciem lasera zazwyczaj nie wymagają stosowania opatrunku po zabiegu. W przypadku zabiegów estetycznych w razie potrzeby bezpośrednio po zabiegu stosuje się odpowiedni krem gojący i przekazujemy zalecenia dotyczące dalszej pielęgnacji domowej.


Autor: Lek. Renata Florek-Szymańska

Chirurgia i Medycyna Estetyczna

,,Gabinet Laura”

Lublin, ul. Niecała 12/11A

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


bottom of page