top of page

Jak prawidłowo pielęgnować skórę po zabiegach laserowych

Zaktualizowano: 17 gru 2023

Ważnym etapem zabiegów z użyciem lasera lub urządzeń IPL jest pozabiegowa pielęgnacja skóry. W praktyce są to ściśle określone zalecenia postępowania w domu, do których bezwzględnie należy się stosować. Prawidłowe postępowanie po zabiegu pozwala utrzymać efekt oraz uniknąć wystąpienia skutków ubocznych.

Oto najważniejsze z nich:

Przez następne dni po zabiegu laserowym skóra zwykle bywa miejscowo podrażniona, a po zabiegach takich jak usuwanie naczyniaków rubinowych czy włókniaków w miejscu po usuniętej zmianie powstaje niewielki strupek lub zbrązowienie skóry, które złuszcza się po kilku - kilkunastu dniach. Najważniejsze jest wówczas przestrzeganie kilku podstawowych zasad postępowania, aby okres rekonwalescencji miejscowej po zabiegu przebiegł pomyślnie.

• Przede wszystkim przez kilka dni po zabiegu unikać moczenia obszaru poddanego zabiegowi, zwłaszcza w gorącej wodzie.

• Nie należy opalać się przez minimum 4 tygodnie po zabiegu.

•Należy stosować kremy z filtrami (najlepiej fizycznymi) minimum 50 SPF przez co najmniej miesiąc  oraz przez cały okres większego nasłonecznienia.

• Nie powinniśmy stosować leków oraz ziół fotouczulających przez minimum 2 tygodnie po zabiegu.

• Nie stosować kosmetyków i leków złuszczających, nie zaleca się również wykonywania zabiegów złuszczających (mikrodermabrazja, peelingi chemiczne itd.).

• Przez kilka dni po wykonaniu zabiegu laserowego należy unikać stosowania preparatów drażniących skórę (detergenty, preparaty na bazie alkoholu, dezodoranty) oraz drażnienia skóry przez pocieranie gąbką lub ręcznikiem.

• W przypadku wykonywania zabiegu na skórze twarzy zaleca się unikać stosowania makijażu przez 3-4 dni.

• Unikać czynników rozszerzających naczynia krwionośne (np. sauna oraz duży wysiłek fizyczny).

• Stosować krem nawilżający zawierający aloes, olejek z róży rdzawej, alantoinę, pantenol; preparaty na podrażnienia (np. Epireg, Alantan lub Bepanthen) lub wodę termalną 2-3 razy dziennie przez kilka dni po zabiegu.

W przypadku pojawienia jakichkolwiek skutków ubocznych należy natychmiast skonsultować się z kosmetologiem lub lekarzem wykonującym zabieg.

Warto pamiętać, że najbardziej skutecznym sposobem uniknięcia powikłań po zabiegach laserowych jest korzystanie z usług profesjonalnych oraz stosowanie się do zaleceń pozabiegowych.


Autor: Lek. Renata Florek-Szymańska

Chirurgia i Medycyna Estetyczna

,,Gabinet Laura”

Lublin, ul. Niecała 12/11A


0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

댓글


bottom of page