top of page

Botoks może być pomocny w leczeniu depresji!

Zaktualizowano: 17 gru 2023


Wielu z nas zapewne zauważyło u siebie tendencję do marszczenia czy wzmożonego napinania mięśni czoła w sytuacji skupienia czy stresu. Fakt, że nasze emocje wpływają na wyraz twarzy jest znany od dawna - w końcu tylko nielicznych cechuje kamienna mina bez wyrazu.

Już XIX-wieczni myśliciele, zwłaszcza ewolucjonista Darwin, postawili hipotezę, że wyraz twarzy wysyła sygnały do emocjonalnej części mózgu, wywołując adekwatne uczucia. Zgodnie z tą hipotezą, smutny wyraz twarzy nie stanowiłby reakcji na odczuwany smutek, ale odwrotnie, że subiektywne uczucie smutku zostało wywołane przez markotną minę. Jako rozwinięcie tej idei, w XX wieku powstała hipoteza mimicznego sprzężenia zwrotnego.

Na jej podstawie uznano, że botoks hamując mimikę ostrzykniętych nim mięśni twarzy działa jako blokada złych emocji😊.

Producent jednego z preparatów zawierających toksyną botulinową, Allergan, prowadzi obecnie intensywne działania w celu uzyskania aprobaty FDA, która ma na celu wprowadzenie botoksu do leczenia depresji. Do tej pory FDA zaaprobowała stosowanie botuliny w celu leczenia nadmiernej potliwości, zmarszczek mimicznych twarzy okolicy oka i czoła, nadreaktywnego pęcherza moczowego, przewlekłych migren i spastyczności kończyn. Teraz, Allergan przeprowadza badania kliniczne, mające na celu udowodnienie, że lek może pomóc w leczeniu depresji, co jest ostatnim krokiem przed ubieganiem się o aprobatę FDA.

Badania, przeprowadzone na grupie 258 pacjentów, wykazały pozytywne rezultaty zastosowania toksyny botulinowej w celu zmniejszenia objawów depresji. Trzem grupom dorosłych kobiet, zmagającym się z poważną depresją zaaplikowano odpowiednio: 30 jednostek botuliny, 50 jednostek botuliny lub placebo. Wyniki pokazują, że grupa otrzymująca małą dawkę (30 jednostek) uzyskała lepsze wyniki niż grupa, która otrzymała 50 jednostek. Co zaskakujące, grupa, której podano placebo przewyższała obie grupy, otrzymujące lek przeciwzmarszczkowy. Choć grupa placebo osiągnęła lepsze wyniki niż oczekiwano, Allergan nie rezygnuje z planów kontynuowania badań klinicznych i uzyskania zgody FDA, twierdząc, że całkowita liczba danych, dotyczących skuteczności botuliny wskazuje na to, że lek ten może być pomocny w leczeniu depresji także poprzez redukcję sily marszczenia mięśni czoła, co może się wydawać zaskakującym pomysłem. I nie chodzi tutaj o depresję wywołaną starzeniem czy utratą pięknego wyglądu, lecz terapię, w której redukcja zmarszczek byłaby pomocna w leczeniu depresji klinicznie tak samo, jak działa u chorych na migrenę.


Autor: Lek. Renata Florek-Szymańska

Chirurgia i Medycyna Estetyczna

,,Gabinet Laura”

Lublin, ul. Niecała 12/11A

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page