top of page

Skleroterapia

Zabieg skleroterapii wykonuje lekarz specjalista chirurgii naczyń. Skleroterapia polega na wstrzyknięciu środka obliterującego do światła naczynek tworzących pajączki naczyniowe, niewydolnej żyły lub żylaka powodując w efekcie ich niedrożność. Wówczas krew omija niedrożną żyłę i płynie do serca przez inne zdrowe naczynia układu żył siatkowatych lub przez żyły przeszywające trafia do układu żył głębokich, który odprowadza ok. 80% krwi z kończyny dolnej. Obecnie skleroterapia stała się podstawową metodą leczenia przede wszystkim żylaków zagrożonych pęknięciem i krwotokiem, a wraz z rozwojem Flebologii Estetycznej także podstawowym sposobem usuwania pajaczków naczyniowych i poszerzonych naczynek kończyn dolnych.

Dzięki swoim możliwościom skleroterapia jest metodą powszechnie uznawaną za ,,złoty środek" w chirurgii żył kończyn dolnych, zwłaszcza, gdy nie ma wskazań do operacji klasycznej lub mamy do czynienia z żylakami nawrotowymi.

Także nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych, w tym metoda wewnątrznaczyniowa przy użyciu systemu Flebogrif, opiera się na wykorzystaniu pianki sklerotyzującej w trakcie zabiegu.

Przygotowanie do zabiegu:

Zabieg nie wymaga żadnego przygotowania ze strony pacjenta, powinno się tylko zaopatrzyć w pończochę uciskową przeciwżylakową II klasy kompresji 20-30 mm Hg.

Zabieg:

Czas trwania zabiegu jest stosunkowo krótki - zwykle trwa on od kilku do kilkunastu minut przy zastosowaniu jednej ampułki preparatu zamykającego naczynia i jest praktycznie niebolesny. Wykonuje się go metodą injekcji z użyciem płynnego leku tzw. metodą pianową Tessariego, jednakże wyboru metody podania sklerozantu dokonuje lekarz specjalista chirurgii naczyniowej.

Po zabiegu:

Skleroterapia nie wymaga przebywania na zwolnieniu lekarskim - bezpośrednio po zabiegu należy chodzić przez minimum 2 godziny, a potem wraca się do normalnego trybu życia.

Zgodnie z aktualnymi zaleceniami po zabiegu skleroterapii podczas dnia należy nosić przez 3 tygodnie rajstopy lub pończochy uciskowe przeciwżylakowe (II klasa kompresji 20-30 mmHg).

W miejscu zamkniętego żylaka może powstać delikatnie wyczuwalny dotykiem niewielki guzek, który wchłania się z czasem, gdy naczynie ulega trwałemu zamknięciu, przerośnięciu i zwłóknieniu. Miejscowe zasinienia i wynaczynienia krwi, które powstają po nakłuciu naczynka, wchłaniają się zwykle w ciągu kilku tygodni, a ostateczny efekt kosmetyczny zabiegu (całkowite wchłonięcie się drobnych siniaczków) bywa widoczny po kilku miesiącach. Należy pamiętać, że nie u wszystkich pacjentów gojenie przebiega tak samo i czasem trzeba wykazać więcej cierpliwości przy wchłanianiu się niedrożnych naczyń, które zawierają w środku ciemną, zakrzepniętą krew i mogą jeszcze kilka miesięcy być widoczne jako zielono-granatowe pręgi pod cienką skórą.

Efekty niepożądane:

Po skleroterapii może wystąpić ogniskowa martwica skóry w miejscu wstrzyknięcia preparatu, infekcja tkanek lub objawy uczulenia, jednakże takie powikłania zdarzają się bardzo rzadko. Dlatego osoby przyjmujące leki przeciwkrzepliwe bądź obciążone chorobami wymienionymi w dziale przeciwwskazania do zabiegów z użyciem lasera powinny raczej zrezygnować z zabiegu. 

Zabieg wykonywany przez lekarza specjalistę chirurgii naczyń jest z reguły bezpieczny i pozwala wyeliminować ryzyko takiego zagrożenia.

Uwagi: 

Zabieg skleroterapii to nie jest zabieg na ostatnią chwilę i nie jest wskazany w okresie krótszym niż co najmniej miesiąc przed planowanym urlopem z zamiarem ekspozycji w stroju kąpielowym na plaży lub przed ważną uroczystością, na której Panie zamierzają wystąpić w mini (ze względów oczywistych). Skleroterapia powinna być zaplanowana przez pacjenta z uwzględnieniem wszystkich możliwych okoliczności i ewentualnym indywidualnie dłuższym okresem wchłaniania się wynaczynień i zakrzepniętych żył.

Ważna informacja!

Skleroterapia to zabieg przede wszystkim leczniczy, który powinien być wykonywany przez lekarza posiadającego doświadczenie w wykonywaniu zabiegów z zakresu chirurgii naczyń, dlatego zgodnie ze standardami medycznymi zabiegi skleroterapii w naszym gabinecie są wykonywane przez lekarza specjalistę chirurgii naczyń. 

pajączki naczyniowe
skleroterapia lublin
IMG_5922.jpg
skleroterapia lublin
bottom of page