top of page

Żylaki kończyn dolnych - jak się ich pozbyć?


Jak skutecznie i bez operacji poradzić sobie z żylakami kończyn dolnych?

Żylaki kończyn dolnych to jedna z najczęstszych chorób występujących u kobiet. Niestety, nie istnieją jak dotąd żadne tabletki czy kremy mogące wyleczyć żylaki czy pomóc pozbyc się tzw. pajączków naczyniowych, a jedynymi skutecznym metodami pozbycia się żylaków jest leczenie operacyjne oraz skleroterapia.Co to jest skleroterapia?

Zabieg skleroterapii polega na wstrzyknięciu środka obliterującego (np. Aetoxysklerolu) do światła drobnych naczynek tworzących pajączki naczyniowe, niewydolnej żyły lub żylaka, powodując w efekcie ich niedrożność. Wówczas krew omija niedrożne naczynie i płynie do serca przez inne zdrowe naczynia układu żył siatkowatych lub przez żyły przeszywające trafia do układu żył głębokich, który odprowadza ok. 80% krwi z kończyny dolnej. Obecnie skleroterapia stała się podstawową metodą małoinwazyjnego leczenia zlokalizowanych na kończynach dolnych poszerzonych i niewydolnych żył podskórnych oraz tzw. pajączków naczyniowych, a nawet małych żylaków, zwłaszcza zagrożonych pęknięciem i krwotokiem. Obecnie skleroterapia jest metodą uznawaną za ,,złoty środek" w chirurgii żył kończyn dolnych. Wiele nowoczesnych metod leczenia żylaków kończyn dolnych, w tym metoda wewnątrznaczyniowa przy użyciu systemu Flebogrif, opiera się na wykorzystaniu Aetoxysklerolu w trakcie zabiegu.


Kiedy możemy poddać się zabiegowi skleroterapii?

Zabieg skleroterapii może być przeprowadzony jedynie w przypadku zakwalifikowania przez lekarza, który będzie wykonywał zabieg na podstawie istniejących wskazań do jego wykonania.

Jak przygotować się do zabiegu skleroterapii?

Zabieg nie wymaga żadnego przygotowania ze strony pacjenta - powinno się tylko zaopatrzyć w pończochę uciskową lub rajstopy przeciwżylakowe II stopnia ucisku, które należy nosić przez co najmniej kilka dni po zabiegu.

Jak przebiega i jak długo trwa zabieg skleroterapii?

Czas trwania zabiegu jest stosunkowo krótki - zwykle trwa on od kilku do kilkunastu minut przy zastosowaniu jednej ampułki preparatu zamykającego naczynia i jest praktycznie niebolesny. Wykonuje się go metodą injekcji z użyciem płynnego Aetoxysklerolu lub tzw. metodą pianową Tessariego, jednakże wyboru metody podania sklerozantu dokonuje lekarz chirurg naczyniowy.

Jakie są zalecenia po zabiegu skleroterapii?

Generalnie jest to zabieg, który wymaga od pacjenta jedynie stosowania skutecznej kompresjoterapii, czyli noszenia pończoch uciskowych lub bandażowania kończyn dolnych przez okres zalecony przez lekarza oraz aktywności fizycznej w postaci spaceru przez 2 godziny po zabiegu. Przez pierwszy tydzień po zabiegu zaleca się także unikania sauny i forsownych ćwiczeń np. na siłowni.

Nie ma też potrzeby rezygnacji z normalnej pracy.

Najczęściej nie ma też potrzeby kontroli lekarskiej po zabiegu.

W przypadku, gdy zabieg skleroterapii dotyczy szerszych niż 3-4 mm naczyń - w przebiegu żyły mogą być wyczuwalne początkowo tkliwe guzki i jest to zjawisko jak najbardziej prawidłowe. W ten sposób organizm radzi sobie z wykrzepioną w naczyniach krwią, która odcięta od krążenia gęstnieje i powoli jest usuwana z żył przez makrofagi. Dzięki temu niedrożne naczynia włóknieją, a następnie przerastają tkanką. To zjawisko świadczy tylko o tym, że wykonany zabieg jest skuteczny.


Masz pytania?

Zapytaj lekarza specjalisty chirurgii naczyń👇

Rezerwacja wizyt Tel. 513 757 190

Autor: Lek. Renata Florek-Szymańska Chirurgia i Medycyna Estetyczna

,,Gabinet Laura” Lublin, ul. Niecała 12/11A

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commenti


bottom of page