top of page
bruksizm.webp

LECZENIE BRUKSIZMU

Zgrzytanie zębami, czyli niekontrolowane i nieświadome tarcie zębami o siebie, to właśnie objaw bruksizmu, który wiąże się z nadaktywnością mięśni żwaczy. Bruksizm może występować u osób w każdym wieku, często zdarza się, że jest zbyt późno rozpoznawany, gdy dochodzi już do poważnego uszkodzenia zębów. Ważne, aby działać jak najszybciej, gdyż ignorowanie zgrzytania zębami może powodować zniszczenie zębów, zmiany w rysach twarzy, a nawet bóle głowy i kręgosłupa. Toksyna Botulinowa typu A stosowana jest nie tylko do leczenia zmarszczek mimicznych, ale także służy do leczenia patologii wynikających z nadmiernego skurczu innych mięśni twarzy i głowy, będącego przyczyną np. bruksizmu czy napadów migrenowego bólu głowy.

Wskazania do zabiegu:
Zabiegi z użyciem botoksu wykonywane są zarówno u kobiet jak i mężczyzn, u których istnieją określone wskazania do zabiegu.
Wskazania te w zależności od rodzaju problemu są różne i mogą pojawić się w różnym wieku. Leczenie  botoksem bruksizmu, migreny, czy nadpotliwości stosuje się bez względu na wiek pacjenta.

Na czym polega zabieg leczenia bruksizmu:

Lek ten podaje się w zastrzyku w okolicę żuchwowego przyczepu mięśnia. Efektem podania botoksu jest ustąpienie nadmiernego napięcia mięśnia żwacza i ustąpienie objawów zgrzytania zębami. Zabieg w żaden sposób nie zmniejsza siły żucia, gryzienia czy połykania pokarmów i płynów. Po kilku tygodniach twarz staje się smuklejsza, a linia żuchwy bardziej zaznaczona, chowają się tzw. chomiczki.
Zabieg podania toksyny botulinowej jest krótki, polega na wykonaniu określonej ilości wstrzyknięć domięśniowo przy pomocy bardzo cienkiej igły. Lekarz precyzyjnie określa miejsca gdzie należy podać lek, aby osiągnąć optymalne efekty.
Zabieg z użyciem botoksu nie pozostawia dużych śladów. Przejściowo może pojawić się zaczerwienienie lub siniak z powodu wkłucia, który szybko ustępuje i łatwo go zamaskować.
Efekty działania pojawiają się około 2-3 dnia po zabiegu. Pełny efekt widoczny jest po około 2 tygodniach i utrzymuje się 4 do 6 miesięcy.
Po zabiegu korekty zmarszczek unikać należy jedynie schylania się i leżenia przez 4 godziny. Nie należy czytać ze spuszczoną głowa, kłaść się spać, poddawać zabiegom pielęgnacyjnym, wykonywać masażu skóry twarzy, rozcierania i pocierania skóry twarzy. Powinno się unikać różnicy ciśnień (lot samolotem, nurkowanie) przez 48h po zabiegu. Zabieg nie wymaga znieczulenia.
Za każdym razem do zabiegu botoks kwalifikuje przeprowadzający go lekarz po dokładnym wywiadzie i badaniu. Zabiegowi mogą być poddane wyłącznie osoby pełnoletnie. Nie można stosować go u kobiet w ciąży, kobiet karmiących oraz u osób z zaburzeniami przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (myastenia gravis), podczas stosowania antybiotyków z grupy aminoglikozydów i streptomycyny,
stosowania leków antykoagulacyjnych, np. aspiryny, uzależnienia od zażywania leków przeciwbólowych lub przeciwgrypowych (w tych przypadkach leki te trzeba odstawić na 2 dni), w zaburzeniach krzepnięcia krwi.
Pacjent zaraz po zabiegu może wrócić do pracy i codziennej aktywności (lunch-time botox).

Ile zabiegów należy wykonać, by uzyskać satysfakcjonujący efekt?
Efekt jest widoczny zwykle w ciągu 2-3 dni po zabiegu.
Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu:
Decyduje  o tym przede wszystkim przyczyna będąca podstawą do wskazań do zabiegu z użyciem toksyny botulinowej, a także wiek i ogólna kondycja pacjenta.

Palenie tytoniu bardzo przyspiesza utratę uzyskanego efektu.
Jak często należy powtarzać zabieg?
Zabieg należy powtarzać w zależności od czasu utrzymywania się satysfakcjonującego efektu co 4 - 6 miesięcy.
Zalecenia po zabiegu:
W dniu zabiegu do miejscowego oczyszczenia skóry zaleca się stosowanie Octeniseptu. 

FAKTY I MITY O BOTOKSIE


Określenie jad kiełbasiany to potoczna i zarazem historyczna nazwa, która powstała na bazie pojawiających się zatruć pokarmowych wywołanych przez toksynę botulinową typu B występującą w naturze, która tworzy się np. w źle przygotowanych i zakonserwowanych przetworach rybnych i mięsnych, a wywołana jest przez bakterie bytujące w glebie. Nie ma to nic wspólnego ze sterylnym, odpowiednio przygotowanym preparatem, który jest zarejestrowany jako lek i stosowany nie tylko w medycynie estetycznej, ale przede wszystkim w neurologii i okulistyce.

Nieprawdą jest też, że botoks uzależnia, a zaprzestanie jego używania powoduje jeszcze większe zmarszczki lub nasila potliwość ciała. Ten mit powstał w wyniku skojarzenia faktu, że po zaprzestaniu działania efektu botoksu mięśnie i gruczoły potowe wracają do swojej normalnej funkcji, jak przed zabiegiem, i znowu zaczynamy się pocić lub zaczynają się uwidaczniać nasze niechciane zmarszczki, gdy byliśmy odzwyczajeni od tego stanu.

Cena zabiegu      1200 zł.

bottom of page